This is an incomplete question, here is a complete question.
A reaction at 12.0 °C evolves 358 mmol of sulfur tetrafluoride gas. Calculate the volume of sulfur tetrafluoride gas that is collected. You can assume the pressure in the room is exactly 1 atm. Round your answer to 3 significant digits.
Answer : The volume of sulfur tetrafluoride gas collected is, 8.38 L
Explanation :
Using ideal gas equation :
[tex]PV=nRT[/tex]
where,
P = Pressure of gas = 1 atm
V = Volume of gas = ?
n = number of moles of gas = 358 mmol = 0.358 mol (1 mmol = 0.001 mol)
R = Gas constant = [tex]0.0821L.atm/mol.K[/tex]
T = Temperature of gas = [tex]12.0^oC=273+12.0=285K[/tex]
Putting values in above equation, we get:
[tex]1atm\times V=0.358mole\times (0.0821L.atm/mol.K)\times 285K[/tex]
[tex]V=8.38L[/tex]
Thus, the volume of sulfur tetrafluoride gas collected is, 8.38 L