Answer:
Resultant force will be equal to 7.946 N
Explanation:
We have given two forces of magnitude
Magnitude of second force [tex]F_1=6.65N[/tex]
And magnitude of force [tex]F_2=4.35N[/tex]
It is given that forces are perpendicular to each other
So angle between forces is [tex]\Theta =90^{\circ}[/tex]
We have to find the sum of magnitude resultant force
So force [tex]F=\sqrt{F_1^2+F_2^2+2F_1F_2cos\Theta }[/tex]
So [tex]F=\sqrt{6.65^2+4.35^2+2\times 6.65\times 4.35\times cos0 }=7.945N[/tex]
So resultant force will be equal to 7.946 N