contestada

What is the margin of error for a sample statistic for a population with a standard deviation of 7.75?

Respuesta :

Answer:

Margin of Error  = 1.96 [tex]\times[/tex] 7.75 = 15.19

Step-by-step explanation:

i) Margin of Error of a population with a standard deviation of 7.75?

ii) Let us assume a two tailed test with a 95% confidence interval

iii) [tex]Z_{\frac{\alpha }{2} } = Z_{\frac{\ 0.05 }{2} } = Z_{0.025} = 1.96[/tex]

iv) therefore Margin of Error  = 1.96 [tex]\times[/tex] 7.75 = 15.19

Answer:

Just took the test its 15.5

Step-by-step explanation:

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico