Respuesta :
Answer:
Klorina's rate in still water is 4.5 km/h
Current's rate is 0.5 km/h
Step-by-step explanation:
Let
x km/h = Klorina's rate in still water
y km/h = current's rate
With the current (current helps):
Distance = 10 km
Time = 2 hours
Rate = x + y km/h
[tex]10=2(x+y)[/tex]
Against the current:
Distance = 8 km
Time = 2 hours
Rate = x - y km/h
[tex]8=2(x-y)[/tex]
Divide both equations by 2:
[tex]x+y=5\\ \\x-y=4[/tex]
Add these equations:
[tex]x+y+x-y=5+4\\ \\2x=9\\ \\x=4.5\ km/h[/tex]
Subtract these two equations:
[tex](x+y)-(x-y)=5-4\\ \\x+y-x+y=1\\ \\2y=1\\ \\y=0.5\ km/h[/tex]
Klorina speed in still water is 4.5 km/h and rate of the current is 0.5 km/h
Speed is the ratio of distance travelled to time taken. It is given by:
Speed = distance / time
Let a represent Klorina speed in still water and b represent the rate of the current.
(a + b) = 10/2
a + b = 5 (1)
(a - b) = 8/2
a - b = 4 (2)
Solving equation 1 and 2 simultaneously gives:
a = 4.5, b = 0.5
Klorina speed in still water is 4.5 km/h and rate of the current is 0.5 km/h
Find out more on speed at: https://brainly.com/question/751218