Answer:
The density is 1.3 g/L
Explanation:
Step 1: Data given
Dry air contains 78% N2, 21% O2 and 1% Ar
Molar mass N2 = 28 g/mol
Molar mass O2 = 32 g/mol
Molar mass Ar = 39.95 g/mol
Step 2: Calculate molar mass
Molar mass = 0.78 * 28 + 0.21*32 + 0.01 * 39.95
Molar mass = 28.96 g/mol
Step 3: Calculate the density
At STP Molar volume is 22.4 mol/L
Density = molar mass / molar volume
Density = 28.96 / 22.4
Density = 1.3 g/L
The density is 1.3 g/L