Answer:
$20,000
Explanation:
Data provided in the question:
Percentage of Genco owned by Ted = 20%
Taxable income of Genco = $100,000
Dividend paid by Genco = $50,000
Percentage of Subco owned by Ted = 10%
Taxable income of Subco = $100,000
Dividend paid by Subco = $60,000
Now,
since the Genco is a C corporation
Income from Genco = 20% of Dividend paid by Genco
= 0.20 × $50,000
= $10,000
and Subco is
Since Subco is a Sc corporation
The income of Ted from Subco = 10% of Taxable income of Subco
= 0.10 × $100,000
= $10,000
Therefore,
Gross income of Ted = $10,000 + $10,000
= $20,000