Handling materials $ 625,000 100,000 parts Inspecting product 900,000 1,500 batches Processing purchase orders 105,000 700 orders Paying suppliers 175,000 500 invoices Insuring the factory 300,000 40,000 square feet Designing packaging 75,000 2 models Required: 1. Compute a single plantwide overhead rate for the year, assuming that the company assigns overhead based on 125,000 budgeted direct labor hours. 2. In January of this year, the Deluxe model required 2,500 direct labor hours and the basic model required 6,000 direct labor hours. Assign overhead costs to each model using the single plantwide overhead rate.

Respuesta :

Answer:

Part 1:

Single plant overhead rate=$17.44/hour

Part 2:

For Deluxe Model:

Overhead Cost=$43,600

For Basic Model:

Overhead Cost=$104,640

Explanation:

Part 1:

Single plant overhead rate for the year:

Single plant overhead rate for the year=Total expected Cost/direct labor hours

Total Expected Cost= Handling materials+Inspecting product +Processing purchase orders+Paying suppliers+invoices Insuring the factory +Designing packaging

Total Expected Cost=$625,000+$900,000+$105,000+$175,000+$300,000+$75,000

Total Expected Cost=$2,180,000

Direct labor hours= 125,000 hours

Single plant overhead rate=[tex]\frac{\$2,180,000}{125,000}[/tex]

Single plant overhead rate=$17.44/hour

Part 2:

For Deluxe Model:

Overhead Cost=Single plant overhead rate*Direct labor hours

Overhead Cost=$17.44/hour*2,500 hours

Overhead Cost=$43,600

For Basic Model:

Overhead Cost=Single plant overhead rate*Direct labor hours

Overhead Cost=$17.44/hour*6000 hours

Overhead Cost=$104,640

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico