A gas that exerts a pressure of 14 bar

in a container with a volume of 312 mL

will exert a pressure of_ bar

when transferred to a container with a

volume of 652 mL.

in that the number of moles and the

Respuesta :

Answer: 6.7 bar

Explanation:

V1 = 312 mL

V2 = 652 mL.

P1 = 14 bar

P2 =?

P1V1 = P2V2

312 x 14 = P2 x 652

P2 = (312 x 14) / 652

P2 = 6.7 bar

Answer:

6.7 bar

Explanation:

P1V1 = P2V2

312 x 14 = P2 x 652

P2 = (312 x 14) / 652

P2 = 6.7 bar

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico