Answer:
Vapor pressure of solution = 346 Torr
Explanation:
We must work with colligative property of vapor pressure, to solve this:
ΔP = P° . Xm
ΔP is Vapor pressure of pure solvent - Vapor pressure of solution
P° is Vapor pressure of pure solvent
Xm is the mole fraction for solute (moles of solute / total moles)
Let's find out Xm.
We have the moles of solute, as data → 0.5 moles
Moles of solvent → Mass of solvent / Molar mass of solvent
275 g /86.18 g/mol = 3.19 moles
Total moles = Moles of solvent + Moles of solute
Xm for solute = 0.5moles / (3.19moles + 0.5 moles) → 0.135
400 Torr - Vapor pressure of solution = 400 Torr . 0.135
Vapor pressure of solution = - (400 Torr . 0.135 - 400 Torr)
Vapor pressure of solution = 346 Torr