contestada

Bricks and insulation are used to construct the walls of a house. The
insulation has R1-value of 0.095 m2.cº/W. The bricks have an R2-value of
0.704 m².C°/W, see Fig. 12.38. In the steady-state condition, the temperature
inside the house is Th = 24 °C and the outside temperature is Tc=10°С. Find
the rate of heat loss through such a wall, if its area is 20 m².​

Respuesta :

Answer:

[tex]\dot Q=350.438\ W[/tex]

Explanation:

Given:

the thermal resistance in the form of

[tex]R_1=\frac{x_1}{k_1} =0.095\ m^2.^{\circ}C.W^{-1}[/tex]

[tex]R_2=\frac{x_2}{k_2} =0.704\ m^2.^{\circ}C.W^{-1}[/tex]

where:

[tex]x_1\ \&\ x_2[/tex] are the thickness of the respective bricks

[tex]k_1\ \&\ k_2[/tex] are the respective coefficient of conductivity

temperature inside the house, [tex]T_h=24\ ^{\circ}C[/tex]

temperature outside the house, [tex]\ T_c=10^{\circ}C[/tex]

area of the wall, [tex]A=20\ m^2[/tex]

Since the bricks and insulation are used to construct a wall then they must be used in series for better shielding.

Using Fourier's law:

[tex]\dot Q=k.A.\frac{dT}{x}[/tex]

[tex]\dot Q={dT}\div {\frac{x}{k.A} }[/tex]

in series the resistances get add up

[tex]\dot Q=dT\div (\frac{x_1}{k_1.A}+\frac{x_2}{k_2.A} )[/tex]

[tex]\dot Q=(24-10)\div (\frac{0.095 }{20}+ \frac{0.704 }{20} )[/tex]

[tex]\dot Q=350.438\ W[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico