Respuesta :
Answer:
They don't have the money they need.
Explanation:
If a ticket costs $ 29 for adults and children and in the play there are 18 students and 19 adults that means there are a total of 37 people.
18 + 19 = 37 people.
So, to know how much money is needed we must multiply the number of people by the value of each ticket to know how much money they need.
37 x $ 29 = $ 1,073
$ 1,073 - $ 350 = $ 723
That is to say that if they have saved $ 350 they need $ 723 so that everyone can see the work. therefore the money they have is not enough and they need much more than that.
They don’t have enough money for the scout tranp. I added 18 and 19 and the total is 37. Then, I multiplied 29 and 37. It gave me $1,073. They saved $350 and $1,073 is more than $350.