Respuesta :
Answer:
0.0714 Nm
Explanation:
0.72 rev/s = 0.72 * 2π = 4.52 rad/s
Since it takes 19s to completely decelerate from 4.52 rad/s to 0 rad/s, we can calculate the angular deceleration caused by friction
[tex]\alpha = \frac{\Delta \omega}{\Delta t} = \frac{0 - 4.52}{19} = -0.238 rad/s^2[/tex]
According to Newton's 2nd law, the magnitude of the frictional torque is the product of its acceleration and moment of inertia
[tex]T = I\alpha = 0.3 * 0.238 = 0.0714 Nm[/tex]
The required magnitude of the frictional torque is 0.0714 N-m.
Given data:
The revolution rate is, n = 0.72 rev/s.
The time interval to stop is, t = 19 s.
The moment of inertia of wheel is, [tex]I = 0.30 \;\rm kg.m^{2}[/tex].
According to Newton's 2nd law, the magnitude of the frictional torque is the product of its acceleration and moment of inertia. Then,
[tex]T = I \times \alpha[/tex]
Here, [tex]\alpha[/tex] is the angular acceleration. And its value is calculated as,
[tex]\alpha = \dfrac{\omega}{t} \\\\\alpha = \dfrac{2 \pi n}{t} \\\\\alpha = \dfrac{2 \pi \times 0.72 }{19}\\\\\alpha = 0.238 \;\rm rad/s^{2}[/tex]
Then, the magnitude of the frictional torque is calculated as,
[tex]T = 0.30 \times 0.238\\T = 0.0714 \;\rm N.m[/tex]
Thus, we can conclude that the required magnitude of the frictional torque is 0.0714 N-m.
Learn more about the frictional torque here:
https://brainly.com/question/10250469