Answer:
Option (C) $400
Explanation:
Data provided in the question:
Amount paid by the consol annually = $0
Interest rate = 5 percent = 0.05
Now,
The price of the consol will be calculated using the relation
Amount paid = Price of consol × Interest rate
Thus,
$20 = Price of consol × 0.05
or
Price of consol = $20 ÷ 0.05
or
Price of consol = $400
Hence,
Option (C) $400