Respuesta :
The speed of the stone is 7.7 m/s
Explanation:
The kinetic energy of a body is the energy possessed by the body due to its motion. Mathematically,
[tex]K=\frac{1}{2}mv^2[/tex]
where
m is the mass of the body
v is its speed
For the stone in this problem, we have:
K = 150 J is its kinetic energy
m = 5.0 kg is its mass
Re-arranging the equation for v, we find the speed of the stone:
[tex]v=\sqrt{\frac{2K}{m}}=\sqrt{\frac{2(150)}{5.0}}=7.7 m/s[/tex]
Learn more about kinetic energy:
brainly.com/question/6536722
#LearnwithBrainly