Estimate the time it takes for a free fall drop from 10 meters height. Also estimate the time a 10 m platform diver would be in the air if he takes off straight up with a vertical speed of 2 m/s (and clears the platform of course!)

Respuesta :

Answer:

a) [tex] t = \sqrt{\frac{2 *10m}{9.8 m/s^2}}=1.43s [/tex]

b) [tex] 4.9t^2 -2t -10 =0[/tex]

And we can use the quadratic formula to solve it:

[tex] t = \frac{2 \pm \sqrt{(-2)^2 -4(4.9)(-10)}}{2*4.9}[/tex]

[tex] t =\frac{2 \pm \sqrt{200}}{9.8}[/tex]

[tex] t_1 =1.65 s, t_2 =-1.24 s[/tex]

And since the time can't be negative the correct option would be [tex] t=1.65 s[/tex]

Step-by-step explanation:

For this case we can use the following kinematics formulas:

[tex] y_f = y_o + V_o t + \frac{1}{2} a t^2[/tex]

For this case we assume that the only acceleration is the gravity a = g =9.8 m/s^2. And for this case we can assume that the reference point is [tex] y_o =0[/tex] and the final height would be [tex] y_f = -10 m[/tex] since is below the initial point.

Teh acceleration would be a=-g, since the gravity is acting dowward, we assume that the initial velocity is 0, so then we have everything to replace and we got:

[tex] -10 m = 0m + (0m/s)t -\frac{1}{2} (9.8 m/s^2) t^2[/tex]

And solving for t we got:

[tex] t = \sqrt{\frac{2 *10m}{9.8 m/s^2}}=1.43s [/tex]

For the second part assuming that We have an initial vertical speed of [tex] v_o = 2 m/s[/tex] we have the following equation:

[tex] -10 m = 0m + (2m/s)t -\frac{1}{2} (9.8 m/s^2) t^2[/tex]

And we have this quadratic equation:

[tex] -10 = 2t -4.9t^2[/tex]

[tex] 4.9t^2 -2t -10 =0[/tex]

And we can use the quadratic formula to solve it:

[tex] t = \frac{2 \pm \sqrt{(-2)^2 -4(4.9)(-10)}}{2*4.9}[/tex]

[tex] t =\frac{2 \pm \sqrt{200}}{9.8}[/tex]

[tex] t_1 =1.65 s, t_2 =-1.24 s[/tex]

And since the time can't be negative the correct option would be [tex] t=1.65 s[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico