semi anThe bones of a prehistoric man found in the desert of New Mexico contain approximately 5% of the original amount of carbon 14. If the half-life of carbon 14 is 5700 years, approximately how long ago did the man die?

Respuesta :

Answer:

24555 years

Explanation:

Data provided in the question:

Half life of carbon 14 = 5700 years

carbon present in the dead man = 5% of the original amount of carbon 14

Now,

let the initial Amount of carbon be 'A'

Therefore,

after half life

Amount of carbon = [tex]\frac{A}{2}[/tex]

Thus,

[tex]\frac{A}{2}[/tex] = [tex]Ae^{kt}[/tex]

here,

k is the decay constant

t is the time = 5700 years

therefore,

1 = [tex]2e^{k\times5700}[/tex]

or

0.5 = [tex]e^{k\times5700}[/tex]

taking natural log both the sides

-0.69314 = 5700k

or

k = - 0.000122

therefore,

for dead man Amount of carbon = 5% of A = 0.05A

thus,

0.05A = [tex]Ae^{( - 0.000122)t}[/tex]

or

0.05 = [tex]e^{( - 0.000122)t}[/tex]

taking natural log both the sides

we get

-2.995 = - 0.000122 × t

or

t = 24555.18 ≈ 24555 years

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico