A professor has found that the grades on the Statistics Final are normally distributed with a mean of 68 and a standard deviation of 15. If only the best 14 % of the students in the class will receive an A, what grade must a student obtain in order to get an A?

Respuesta :

Answer:

A student must obtain a grade of at least 84.2 in order to get an A.

Step-by-step explanation:

Problems of normally distributed samples can be solved using the z-score formula.

In a set with mean [tex]\mu[/tex] and standard deviation [tex]\sigma[/tex], the zscore of a measure X is given by:

[tex]Z = \frac{X - \mu}{\sigma}[/tex]

The Z-score measures how many standard deviations the measure is from the mean. After finding the Z-score, we look at the z-score table and find the p-value associated with this z-score. This p-value is the probability that the value of the measure is smaller than X, that is, the percentile of X. Subtracting 1 by the pvalue, we get the probability that the value of the measure is greater than X.

In this problem, we have that:

[tex]\mu = 68, \sigma = 15[/tex]

If only the best 14 % of the students in the class will receive an A, what grade must a student obtain in order to get an A?

This is the value of X when Z is in the (100-14) = 86th percentile.

So it is the value of X when [tex]Z = 1.08[/tex], and higher values of X. So

[tex]Z = \frac{X - \mu}{\sigma}[/tex]

[tex]1.08 = \frac{X - 68}{15}[/tex]

[tex]X - 68 = 15*1.08[/tex]

[tex]X = 84.2[/tex]

A student must obtain a grade of at least 84.2 in order to get an A.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico