Answer:
Pressure is 76.7 atm
Explanation:
We may use the Ideal Gases Law to solve this problem.
P . V = n . R . T
P is pressure, V is volume (must be in L), n are the moles, R is the Universal Gases Constant (0.082 L.atm/mol.K) and T is absolute T° (T° C + 273), temperature in K.
T = 25°C + 273 = 298 K
P . 0.5L = 1.57 mol . 0.082 L.atm/mol.K . 298K
P = ( 1.57 mol . 0.082 L.atm/mol.K . 298K) / 0.5L =
P = 38.36 L/atm /0.5 L
P = 76.7 atm