Answer:
Concentration of DDT in milli moles per Liters : [tex]3.385\times 10^{-4} mmol/L[/tex].
Explanation:
Mass of DDT in sample = 0.030 mg = 0.030 × 0.001 g = 0.00003 g
1 mg = 0.001 g
Molar mass of DDT = 354.5 g/mol
Moles of DDT sample = [tex]\frac{0.00003 g}{354.5 g/mol}=8.463\times 10^{-8} mol[/tex]
1 mol = 1000 milli mol
[tex]8.463\times 10^{-8} mol=8.463\times 10^{-8}\times 1000 mmol[/tex]
[tex]=8.463\times 10^{-5} mmol[/tex]
Volume of the sample = 250.0 mL = 0.250 L (1 mL=0.001 L)
Concentration of DDT in milli moles per Liters :
[tex]\frac{8.463\times 10^{-5} mmol}{0.250 L}=3.385\times 10^{-4} mmol/L[/tex]