Answer:
0.9544 or 95.44%
Step-by-step explanation:
The empirical rule indicates that the percentage of data falls in one standard deviation, 2 standard deviation and 3 standard deviation are 68.26%,95.44% and 99.73%
We are given that x1=52, x2=76 ,mean=64 and standard deviation=6
mean+sd= 64+6=70
mean-sd=64-6=58
mean+2*sd=64+12=76
mean+2*sd=52
x1 and x2 are within 2 standard deviation and the percentage of data lies between two standard deviation is 95.44%.