Respuesta :

Answer: The percent composition by mass of hydrogen in given compound is 6.33 %

Explanation:

We are given:

A chemical compound having chemical formula of [tex]NH_4HCO_3[/tex]

It is made up by the combination of 1 nitrogen atom, 5 hydrogen atoms, 1 carbon atom and 3 oxygen atoms

To calculate the percentage composition by mass of hydrogen in the compound, we use the equation:

[tex]\%\text{ composition of Hydrogen}=\frac{\text{Mass of hydrogen}}{\text{Mass of compound}}\times 100[/tex]

Mass of compound = [tex][(1\times 14)+(5\times 1)+(1\times 12)+(3\times 16)]=79g/mol[/tex]

Mass of hydrogen = [tex](5\times 1)=5g/mol[/tex]

Putting values in above equation, we get:

[tex]\%\text{ composition of Hydrogen}=\frac{5g/mol}{79g/mol}\times 100=6.33\%[/tex]

Hence, the percent composition by mass of hydrogen in given compound is 6.33 %

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico