Answer:
35 m/s
Step-by-step explanation:
Let gravitational acceleration g = 9.8m/s2. We can calculate the amount of time for the ball to fall vertically a distance of 1.6 m
[tex]1.6 = 9.8t^2/2[/tex]
[tex]t^2 = 2*1.6/9.8 = 0.327[/tex]
[tex]t = \sqrt{0.327} = 0.571s[/tex]
This is also the time it takes for the ball to fly horizontally, assume constant horizontal speed, we can calculate the speed it takes to travel across 20m in 0.571s
v = 20 / 0.571 = 35 m/s