A magnetic field of 14 x 10^-3 T exists at the corner of a circular coil of radius 20cm having 15
closely-wound turns. Calculate the current in the coil.​

Respuesta :

The current in the coil is 297 A

Explanation:

The magnetic field of a circular coil carrying a current is given by

[tex]B=\frac{\mu_0 NI}{2R}[/tex]

where

[tex]\mu_0 =4\pi \cdot 10^{-7} Tm/A[/tex] is the vacuum permeability

N is the number of turns in the coil

I is the current in the coil

R is the radius of the coil

For the coil in this problem, we have:

[tex]B=14\cdot 10^{-3} T[/tex]

R = 20 cm = 0.20 m

N = 15

Solving the equation for I, we find the current in the coil:

[tex]I=\frac{2BR}{\mu_0 N}=\frac{2(14\cdot 10^{-3})(0.20)}{(4\pi \cdot 10^{-7})(15)}=297 A[/tex]

Learn more about magnetic fields:

brainly.com/question/3874443

brainly.com/question/4240735

#LearnwithBrainly

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico