The question is incomplete, here is the complete question:
A solution is prepared at 25°C that is initially 0.22 M in ammonia [tex](NH_3)[/tex], a weak base with [tex]K_b=1.8\times 10^{-5}[/tex], and 0.073 M in ammonium chloride [tex](NH_4Cl[/tex]. Calculate the pH of the solution. Round your answer to 2 decimal places.
Answer: The pH of the solution is 9.74
Explanation:
The chemical equation for the reaction of ammonia with hydrochloric acid follows:
[tex]NH_3+HCl\rightarrow NH_4Cl[/tex]
To calculate the pOH of basic buffer, we use the equation given by Henderson Hasselbalch:
[tex]pOH=pK_b+\log(\frac{[salt]}{[base]})[/tex]
[tex]pOH=pK_b+\log(\frac{[NH_4Cl]}{[NH_3]})[/tex]
We are given:
[tex]pK_b[/tex] = negative logarithm of base dissociation constant of ammonia = 4.74
[tex][NH_4Cl]=0.073M[/tex]
[tex][NH_3]=0.22M[/tex]
pOH = ?
Putting values in above equation, we get:
[tex]pOH=4.74+\log(\frac{0.073}{0.22})\\\\pOH=4.26[/tex]
To calculate pH of the solution, we use the equation:
[tex]pH+pOH=14\\\\pH=14-4.26=9.74[/tex]
Hence, the pH of the solution is 9.74