Respuesta :
Answer: hre
Explanation:
N2(g) + 3H2-> 2NH3(g) This is the balanced equation
Note the mole ratio between N2, H2 and NH3. It is 1 : 3 : 2 This will be important.
moles N2 present = 28.0 g N2 x 1 mole N2/28 g = 1 mole N2 present
moles H2 present = 25.0 g H2 x 1 mole H2/2 g = 12.5 moles H2 present
Based on mole ratio, N2 is limiting in this situation because there is more than enough H2 but not enough N2.
moles NH3 that can be produced = 1 mole N2 x 2 moles NH3/mole N2 = 2 moles NH3 can be produced
grams of NH3 that can be produced = 2 moles NH3 x 17 g/mole = 34 grams of NH3 can be produced
NOTE: The key to this problem is recognizing that N2 is limiting, and therefore limits how much NH3 can be produced.
Answer:
Mass of NH3 = ?
Mass of H2 = 4.76g
Molar mass of H2
=1.00784g/mol*2 =2.0158
no of moles of H2 = 4.76/ 2.0158
No of mole of H2 = 2.3613mol
Equation of the reaction =
N2(g) + 3H2(g) = 2NH3(g)
3 mole of H2 gas react to form 2 moles of NH3 (g)
Then 2.3613mol of H2 (g) will produce 2.3613*2/3 = 1.5742mol of NH3(g)
Molar mass 17.031g/mol
Mass of NH3 produced = Mass *Molar mass = 1.5742*17.031
= 26.810g
Mass of NH3 produced is 26.810g