Respuesta :

Answer:265 meters

Step-by-step explanation:

time= 5.3 hr

Speed=50 m/h

The formula to find distance is:

Speed= distance / time

So make distance subject of th formula

distance= speed × time

distance= 50 m/hr × 5.3 hr

distance= 265 meters

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico