Consider the minute hand on a clock. (a) Compute the frequency of its motion in cycles per second. State your answer to three significant digits. (b) Do the same for the hour hand.

Respuesta :

Answer:

(a)0.0002778

(b)[tex] 1.16\times10^{-5}[/tex]

Explanation:

(a) The minute hand has a period of 60 minutes ( or 60 * 60 = 3600 seconds) for 1 circle. Its frequency per second would be

1 / 3600 = 0.0002778

(b) The hour hand has a period of 24 hours ( or 24*60 * 60 = 86400

seconds) for 1 circle. Its frequency per second would be

[tex]1 / 86400 = 1.16\times10^{-5}[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico