The monthly income of a family is 113,040. The family plan to spend the income as follows:17,000 on school fees,3,400 on electricity 24,000 on Savings 13,400 on transport 100,000on relative, and 25% on feeding.calculate the total expenditure of the family​

Respuesta :

Answer: The total expenditure of the family is Rs. 162060.

Step-by-step explanation:

Since we have given that

Amount spent on school fees = Rs. 17000

Amount spent on electricity = 3400

Amount spent on transport = 13400

Amount spent on relatives = 100000

Amount spent on feeding = 25% of 113040 = [tex]0.25\times 113040=28260[/tex]

So, Total expenditure of the family would be

[tex]17000+3400+13400+100000+28260\\\\=162060[/tex]

Hence, the total expenditure of the family is Rs. 162060.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico