Hydrogen and oxygen react chemically to form water. How much water would form if 84.8 grams of
hydrogen reacted with 54.8 grams of oxygen?

Respuesta :

If 84.8 grams of hydrogen reacted with 54.8 grams of oxygen 61.65 grams of water will be formed.

Explanation:

2H2+O2----------->2H2O.

  • From the above equation, we can say that 4g of Hydrogen will react with 32 g of oxygen.
  • In this question, Hydrogen is in excess amount. 32 g of Oxygen will react with 4 g of H2.
  • Therefore 54.8g of Oxygen will react with =54.8x4/32= 6.85 g H2.
  • The remaining 77.95g of H2 will be left unreacted.
  • Therefore the amount of water formed=(54.8+6.85)=61.65 g
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico