Answer:
present value = $785.21
Explanation:
given data
interest rate r = 5%
Year 1 Cash Flow C1 = $190
Year 2 Cash Flow C2 = $390
Year 3 Cash Flow C3 = $290
time t = 3 year
solution
we get here present value of cash-flow stream that is express as
present value = [tex]\frac{C1}{(1+r)} + \frac{C2}{(1+r)^2} + \frac{C3}{(1+r)^3}[/tex] ......................1
put here value and we get
present value = [tex]\frac{190}{(1+0.05)} + \frac{390}{(1+0.05)^2} + \frac{290}{(1+0.05)^3}[/tex]
present value = $785.21