contestada

1. If a car is traveling 90 mi/hr, how many feet will the car travel in 1 sec? In 5 sec?
Hints: 5280 ft = 1 mi
60 sec = 1 min
60 min = 1 hour

Respuesta :

Answer:

The car travel 660 feet

Explanation:

First convert the Speed into Feet/sec

Speed of the car = 90 mi/hr

1 mi = 5280 ft

In 90 miles = 90 x 5280 = 475,200  feet

1 hr = 60 min

1 min = 60 sec

So ,

1 hr = 60 x 60 sec = 3600 sec

The speed is defined as the distance traveled by the object in unit time. The formula of speed is :

[tex]Speed =\frac{distance}{time}[/tex]

[tex]Speed =\frac{90mi}{1hr}[/tex]... given

[tex]Speed =\frac{475200 ft}{3600sec}[/tex]

Speed = 132 ft/sec

Now,  time = 5 sec

[tex]Speed =\frac{distance}{time}[/tex]

[tex]distance =speed\times time[/tex]

[tex]distance = 132ft/sec\times 5sec[/tex]

Distance = 660 feet

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico