A baseball bat balances 74.9 cm from one end. If an 0.560-kg glove is attached to that end, the balance point moves 25.3 cm toward the glove. Find the mass of the bat.

Respuesta :

Answer:

The mass of the bat is 1.09 kg.

Explanation:

Given that,

The balance point of the glove, x = 74.9 cm

Mass of the glove, m = 0.56 kg

Center of mass of the baseball bat, C = 25.3 cm

Let M is the mass of the bat. The center of mass is given by the formula as :

[tex]C=\dfrac{MX+mx}{M+m}[/tex]

X is 0 as it is at a end

[tex]C=\dfrac{mx}{M+m}[/tex]

[tex]25.3=\dfrac{0.56\times 74.9}{M+0.56}[/tex]

M = 1.09 kg

So, the mass of the bat is 1.09 kg. Hence, this is the required solution.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico