Respuesta :

The Molar mass of [tex]Fe(CH_2O_2)^3[/tex] is 194g

Explanation:

Molecular mass of Fe = 56g

Molecular mass of C = 12g

Molecular mass of H = 1g

Molecular mass of O = 16g

Therefore, Molecular mass of [tex]Fe(CH_2O_2)^3[/tex]

= [tex]56+12\times3+6\times1+16\times6[/tex]

= 56 + 36 + 6 + 96g

= 194g

So the Molar mass of [tex]Fe(CH_2O_2)^3[/tex] is 194g.

The molar mass of  Fe(CH202)3 is193.385 g/mole

Explanation:

The molar mass refers to the mass of a mole of a substance in a chemical compound or as a whole compound. It can be calculated by adding the standard atomic masses of the constituents atoms in the chemical compound.

Atomic mass of Fe 55.845 gms

Atomic mass of Carbon 12 gms ie (12*3 in the compound)

Atomic mass of Hydrogen is 1 gm (1*2*3 in the compound)

Atomic mass of oxygen is 15.99 gms ie.  (15.99*2*3 in the compound)

so, 55.845+36+6+95.54

= 193.385 g/mole

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico