Answer:
The total impulse that the wall imparts on the ball on the ball is 1.392 kg-m/s.
Explanation:
Given that,
Mass of the racquetball, [tex]m=6\times 10^{-2}\ kg[/tex]
Initial speed of the ball, u = 18.6 m/s
Final speed of the ball, v = -4.6 m/s (the ball rebounds so it will be negative)
We need to find the total impulse that the wall imparts on the ball on the ball. We know that the change in momentum of an object. It is given by :
[tex]J=m(v-u)[/tex]
[tex]J=6\times 10^{-2}\times (-4.6-18.6)[/tex]
J = -1.392 kg-m/s
So, the total impulse that the wall imparts on the ball on the ball is 1.392 kg-m/s. Hence, this is the required solution.