What average power must be supplied to the rope to generate sinusoidal waves that have amplitude 0.200 m and wavelength 0.600 m if the waves are to travel at 28.0 m/s ?

Respuesta :

Complete question:

A taut rope has a mass of 0.123 kg and a length of 3.54 m. What average power must be supplied to the rope to generate sinusoidal waves that have amplitude 0.200 m and wavelength 0.600 m if the waves are to travel at 28.0 m/s ?

Answer:

The average power supplied to the rope to generate sinusoidal waves is 1676.159 watts.

Explanation:

Velocity = Frequency  X wavelength

V = Fλ ⇒ F = V/λ

F = 28/0.6 = 46.67 Hz

Angular frequency (ω) = 2πF = 2π (46.67) = 93.34π rad/s

Average power supplied to the rope will be calculated as follows

[tex]P_{avg} =\frac{1}{2} \mu \omega^2 A^2 V[/tex]

where;

ω is the angular frequency

A is the amplitude

V is the velocity

μ is mass per unit length = 0.123/3.54 = 0.0348 kg/m

[tex]P_{avg} =\frac{1}{2} ( 0.0348)(93.34 \pi )^2 (0.2)^2 (28)[/tex] = 1676.159 watts

The average power supplied to the rope to generate sinusoidal waves is 1676.159 watts.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico