Answer:
correct option is c. 8.5%
Explanation:
given data
salary increased = 50 percent
time = 5 year
solution
if present value is 1 than future value will be
Future Value FV = present value × [tex](1+r)^{t}[/tex] .............1
here r is rate and t is time
Future Value FV = 1 × [tex](1+0.50)^{5}[/tex]
Future Value FV = 1.5
so
[tex](1+r)^{5}[/tex] = 1.5
solve we get Rate of increase
Rate of increase r = 0.8447
and
Percentage increase will be
Percentage increase = 0.8447 ×100
Percentage increase = 8.5%
so correct option is c. 8.5%