Respuesta :

Answer:

Her rate of commission is 2 percent

Explanation:

Commission=  $4800

Sale of property = $240,000

Rate of​ commission =  (Commission/ Sale Of Property )* 100

Rate of​ commission= $ 4800/ $ 240,000 * 100

Rate of​ commission= 0.02 * 100

Rate of​ commission= 2%

The above solution can be checked by putting in the values of percent and commission

(Check)

2% of $ 240,000

= (2/100) * $ 240,000

= 2* $2400

= $ 4800

Thus 2 percent of $ 240,00 is equal to $ 4800

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico