Answer:
income elasticity of demand for mangoes = 3.53
Explanation:
given data
income is $500 per week
mango price = $1
buys = 4 mangoes
income increases = $560 per week
mangoes increases = 6
solution
we get here income elasticity of demand for mangoes that is express as
income elasticity of demand for mangoes = [tex]\frac{\frac{6-4}{(6+4)/2} }{\frac{560-500}{(560+500)/2} }[/tex]
income elasticity of demand for mangoes = 3.53