Answer:
t = 1.02 s
Explanation:
friction = 0 N (no slipping)
downward force along the inclined plane = F = mgsin(30.8)
F = ma
⇒ a = 9.81 sin(30.8)
a = 5.02 m/s^2
now we have
displacement = s = 2.6 m
acceleration = a = 5.02m/s^2
initial velocity = Vi = 0m/s
time = t = ?
APPLYING THE 2ND EQUATION OF MOTION:
S = (Vi)(t)+0.5at^2
2.6 = 0(t) + 0.5 * 5.02 * t^2
t = 1.02 s