Suppose that the electric field in the Earth's atmosphere is E = 1.16 102 N/C, pointing downward. Determine the electric charge in the Earth. (The radius of the Earth is 6371 km, and the Coulomb's constant,

Respuesta :

Answer:

Electric charge in the earth will be [tex]Q=5.231\times 10^5C[/tex]

Explanation:

We have given that E = 116 N/C

Radius of the earth R = 6371 km = 6371000 m

We have to find the electric charge in the earth '

We know that electric field due to charge is given by [tex]E=\frac{1}{4\pi \epsilon _0}\frac{Q}{R^20}=\frac{KQ}{R^2}[/tex]. here K is coulomb's constant

So  [tex]116=\frac{9\times 10^9\times Q}{(6371000)^2}[/tex]

[tex]Q=5.231\times 10^5C[/tex]

So electric charge in the earth will be [tex]Q=5.231\times 10^5C[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico