saraibello saraibello
  • 29-01-2020
  • Mathematics
contestada

At the store you can buy 11 oranges for 4.29. what would the cost of 17 oranges be ?

Respuesta :

devishri1977
devishri1977 devishri1977
  • 29-01-2020

Answer:

6.63

Step-by-step explanation:

Cost of 11 oranges = 4.29

Cost of 1 orange = 4.29/11 = 0.39

Cost of 17 oranges = 0.39*17 =  6.63

Answer Link

Otras preguntas

Which of the allies suffered the greatest losses on D-Day
A flight instructor charges $50 per lesson, plus an additional fee for the use of his plane. The charge for the use of the plane varies directly with the square
how do day and nightat uranus's equator change asthe uranus revolves around the sun?
Suppose you ride your bicycle to the library traveling at 0.5 km/min. It takes you 25 minutes to get to 1.3 the library. How far did you travel?
How many miles can you get on one tank of gas if your tank holds 18 gallons and you get 22 miles per gallon?
What is 0.05 percent of 6.5?
Which period was the “golden age of dinosaurs”? a. the Triassic Period b. the Jurassic Period c. the Cretaceous Period d. the Tyrannosaurus Period
The unstated purpose of the Alien and Sedition Acts was to (A) unite the nation in time of danger (B) deport immigrants who were becoming too numerous (C) prote
What are abiotic factors of the enviroment lynx
which explorer sailed for france?