Ball B, with a mass of 30kg, is moving to the left at -10 m/s. With what velocity should Ball A, with a mass of 10 kg, move to the right and collide with B, so that Ball A rebounds with a velocity of -30 m/s, and Ball B with velocity of 10 m/s, after the collision? Assume the collision to be perfectly elastic

Inelastic formula

Respuesta :

Initial velocity of ball A is 30 m/s to the right

Explanation:

Here we can use the principle of conservation of momentum. In fact, the total momentum of the two-balls system must be conserved before and after the collision. Therefore, we can write:

[tex]p_i = p_f\\m_A u_A + m_B u_B = m_A v_A + m_B v_B[/tex]

where:

[tex]m_A = 10 kg[/tex] is the mass of the first ball

[tex]u_A[/tex] is the initial velocity of the first ball

[tex]v_A = -30 m/s[/tex] is the final velocity of the first ball

[tex]m_B = 30 kg[/tex] is the mass of the second ball

[tex]u_B = -10 m/s[/tex] is the initial velocity of the second ball  (to the left)

[tex]v_B = +10 m/s[/tex] is the final velocity of the second ball

Re-arranging the equation and solving for [tex]u_A[/tex], we find the initial velocity of the first ball:

[tex]u_A =\frac{m_A v_A + m_B v_B -m_B u_B}{m_A}=\frac{(10)(-30)+(30)(+10)-(30)(-10)}{10}=30 m/s[/tex]

And the positive sign means the initial direction is to the right.

Learn more about momentum:

brainly.com/question/7973509

brainly.com/question/6573742

brainly.com/question/2370982

brainly.com/question/9484203

#LearnwithBrainly

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico