Respuesta :
Answer:
Cereal A is a better option
Step-by-step explanation: If someone were to buy a 14-ounce box of cereal for $4.20 <--(Cereal A) and another person wants to buy the 12-ounce box for $3.90 <-- (Cereal B)You need to find how much one ounce costs. So, you have to divided $4.20 by 14 and that gives you $0.30 and so you do the same for Cereal B, $3.90 by 12 that gives you $0.33. Which one is less cheaper? Cereal A
Answer:
Cereal A
Step-by-step explanation:
There are many ways to do this price comparison.
1. Subtract the cost of 2 ounces of Cereal A, which is 1/7 of 14 ounces, so is 1/7 of $4.20, or $0.60. That would make the price for 12 ounces of Cereal A be ... $4.20 -0.60 = $3.60, which is less than the cost of 12 ounces of Cereal B.
__
2. 12 boxes of Cereal A will be 12×14 oz = 168 oz, and will cost 12×$4.20 = $50.40. 14 boxes of Cereal B will be 14×12 oz = 168 oz, and will cost 14×$3.90 = $54.60, more than the cost of Cereal A.
__
3. The cost per ounce of Cereal A is $4.20/(14 oz) = $0.30/oz. So, the cost of 12 ounces at that price would be 12×$0.30 = $3.60, less than the cost of 12 ounces of Cereal B.
__
4. As above, the cost per ounce of Cereal A is $4.20/14 = $0.30. The cost per ounce of Cereal B is $3.90/12 = $0.325 ≈ $0.33, which is more than the cost of Cereal A.
__
5. Similar to method 1, add the cost of 2 ounces of Cereal B to its cost for 12 ounces. $3.90/6 = $0.65, so the cost of 14 ounces of Cereal B would be ...
$3.90 +0.65 = $4.55 . . . . more than the cost of 14 ounces of Cereal A
In summary, Cereal A is the better buy in terms of cost per ounce.