A solution of cough syrup contains 5.00% active ingredient by volume. If the total volume of the bottle is 31.0 mL, how many milliliters of active ingredients are in the bottle?

Respuesta :

Answer:

The answer to your question is 1.55 ml

Explanation:

Data

Percent by volume = 5%

Total volume = 31 ml

Volume of solute = ?

Formula

Percent by volume = [tex]\frac{Volume of solute}{volume of solution} x 100[/tex]

Solve for volume of solute

Volume of solute = [tex]\frac{percent by volume x volume of solution}{100}[/tex]

Substitution

Volume of solute = [tex]\frac{5 x 31}{100}[/tex]

Simplification

Volume of solute = 1.55 ml

Answer:

Total volume of the syrup is 31.0ml

% of active ingredient = 5% = 0.05

The volume of the activ ingredient in the syrup is 31*0.05 = 1.55ml

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico