A certain liquid X has a normal boiling point of 118.90 °C and a boiling point elevation constant Kb = 0.82 °C*kg*mol^-1. Calculate the boiling point of a solution made of 54.g of potassium bromide (KBr) dissolved in 750. g of X. Be sure your answer is rounded to the correct number of significant digits.

Respuesta :

Answer: The boiling point of solution is [tex]1.2\times 10^2^oC[/tex]

Explanation:

To calculate the elevation in boiling point, we use the equation:

[tex]\Delta T_b=iK_bm[/tex]

Or,

[tex]\Delta T_b=i\times K_b\times \frac{m_{solute}\times 1000}{M_{solute}\times W_{solvent}\text{ in grams}}[/tex]

where,

[tex]\Delta T_b=\text{Boiling point of solution}-\text{Boiling point of pure solution}[/tex]

Boiling point of pure liquid = 118.90°C

i = Vant hoff factor = 2 (For potassium bromide)

[tex]K_b[/tex] = molal boiling point elevation constant = 0.82°C/m

[tex]m_{solute}[/tex] = Given mass of solute (potassium bromide) = 54. g

[tex]M_{solute}[/tex] = Molar mass of solute (potassium bromide) = 119  g/mol

[tex]W_{solvent}[/tex] = Mass of solvent (liquid X) = 750. g

Putting values in above equation, we get:

[tex]\text{Boiling point of solution}-118.90=2\times 0.82^oC/m\times \frac{54\times 1000}{119g/mol\times 750}\\\\\text{Boiling point of solution}=119.9^oC=1.2\times 10^2^oC[/tex]

Hence, the boiling point of solution is [tex]1.2\times 10^2^oC[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico