Answer:
[tex]9.044824943\times 10^{-8}\ N[/tex]
repulsive
Explanation:
k = Coulomb constant = [tex]8.99\times 10^{9}\ Nm^2/C^2[/tex]
[tex]q_1[/tex] = 7.94 nC
[tex]q_2[/tex] = 4.06 nC
r = Distance between the particles = 1.79 m
Electrical force force is given by
[tex]F=\dfrac{kq_1q_2}{r^2}\\\Rightarrow F=\dfrac{8.99\times 10^{9}\times 7.94\times 10^{-9}\times 4.06\times 10^{-9}}{1.79^2}\\\Rightarrow F=9.044824943\times 10^{-8}\ N[/tex]
The magnitude of the electrostatic force is [tex]9.044824943\times 10^{-8}\ N[/tex]
Both the paricles have positive charges this means they will repel each other.