Respuesta :
Answer:
16.63N
Explanation:
If the moons gravity is 1/6th earths gravity and earth’s gravity is 9.8m/s
Then the moons gravity = 9.8/6 = 1.63m/s
Your weight on Earth = Mass* gravity
100N = Mass*9.8
Mass = 100/9.8 = 10.204.
Since your mass doesn't change no matter your location. But your weight does due to the pull of gravity.
On the moon your weight becomes
W = 10.204 * 1.63 = 16.63
Therefore the person is going to weigh 16.7N on moon.
Let g represent the acceleration due to gravity on earth.
Hence the acceleration due to gravity on moon = (1/6)g
Let m represent the mass. Since the weight on earth is 100N, hence:
100 = mg
The weight on moon = m * (1/6)g = (1/6)mg = 1/6 * 100 = 16.7N
Find out more at: https://brainly.com/question/10069252