1.42 mol sample of neon gas at a temperature of 13.0 °C is found to occupy a volume of 25.5 liters. The pressure of this gas sample is mm Hg. ?

Respuesta :

Answer: 996 mmHg

Explanation:

According to avogadro's law, 1 mole of every substance occupies 22.4 L at NTP, weighs equal to the molecular mass and contains avogadro's number [tex]6.023\times 10^{23}[/tex] of particles.

According to the ideal gas equation:

[tex]PV=nRT[/tex]

P = Pressure of the gas = ?

V= Volume of the gas = 25.5 L

T= Temperature of the gas = 13°C = (273+13) K  = 286K

R= Gas constant = 0.0821 atmL/K mol

n=  moles of gas= 1.42

[tex]P=\frac{nRT}{V}=\frac{1.42\times 0.0821\times 286}{25.5}=1.31atm=996mmHg[/tex]      (760mmHg=1atm)

Thus pressure of this gas sample is 996 mm Hg.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico