Respuesta :
Answer:
[tex]10^{-4.8}\ W/m^2[/tex]
[tex]10^{-6.7}\ W/m^2[/tex]
[tex]8.4260664798\times 10^{-8}\ m[/tex]
[tex]9.4542020875\times 10^{-9}\ m[/tex]
Explanation:
[tex]\rho[/tex] = Density of air = 1.21 kg/m³
v = Speed of sound in air = 343 m/s
[tex]I_0[/tex] = Threshold intensity = [tex]10^{-12}\ W/m^2[/tex]
f = Frequency = 522 Hz
Intensity of sound is given by
[tex]\beta=10log\dfrac{I}{I_0}\\\Rightarrow 72=10log\dfrac{I}{10^{-12}}\\\Rightarrow \dfrac{72}{10}=log\dfrac{I}{10^{-12}}\\\Rightarrow 10^{\dfrac{72}{10}}=\dfrac{I}{10^{-12}}\\\Rightarrow I=10^{\dfrac{72}{10}}\times 10^{-12}\\\Rightarrow I=10^{-4.8}\ W/m^2[/tex]
[tex]\beta=10log\dfrac{I}{I_0}\\\Rightarrow 53=10log\dfrac{I}{10^{-12}}\\\Rightarrow \dfrac{53}{10}=log\dfrac{I}{10^{-12}}\\\Rightarrow 10^{\dfrac{53}{10}}=\dfrac{I}{10^{-12}}\\\Rightarrow I=10^{\dfrac{53}{10}}\times 10^{-12}\\\Rightarrow I=10^{-6.7}\ W/m^2[/tex]
The intensities are
[tex]10^{-4.8}\ W/m^2[/tex]
[tex]10^{-6.7}\ W/m^2[/tex]
Intensity of sound is also given by
[tex]I=2\pi^2\rho vf^2S^2\\\Rightarrow S=\sqrt{\dfrac{I}{2\pi^2\rho vf^2}}\\\Rightarrow S=\sqrt{\dfrac{10^{-4.8}}{2\pi^2\times 1.21\times 343\times 522^2}}\\\Rightarrow S=8.4260664798\times 10^{-8}\ m[/tex]
[tex]S=\sqrt{\dfrac{I}{2\pi^2\rho vf^2}}\\\Rightarrow S=\sqrt{\dfrac{10^{-6.7}}{2\pi^2\times 1.21\times 343\times 522^2}}\\\Rightarrow S=9.4542020875\times 10^{-9}\ m[/tex]
The amplitudes are
[tex]8.4260664798\times 10^{-8}\ m[/tex]
[tex]9.4542020875\times 10^{-9}\ m[/tex]