An object's angular momentum changes by 10 kg-m2/s in 2.0 s. What magnitude average torque acted on this object? *

Respuesta :

Answer:

[tex]\tau=5N\cdot m[/tex]

Explanation:

The first derivative of the angular momentum with respect to time is defined as the magnitude of the average torque acting on the particle:

[tex]\frac{dL}{dt}=\tau[/tex]

So, we calculate the magnitude of the average torque, dividing the change of the angular momemtum into the time:

[tex]\tau=\frac{\Delta L}{\Delta t}\\\tau=\frac{10\frac{kg\cdot m^2}{s}}{2s}\\\tau=5N\cdot m[/tex]

The magnitude of average torque acting on the object is 5.0 Newton-meter.

Given the data in the question;

  • Angular momentum; [tex]L = 10kgm^2/s[/tex]
  • Time elapsed; [tex]t = 2.0s[/tex]
  • Magnitude average torque; [tex]T = \ ?[/tex]

Torque

Torque is simply the time rate of change of angular momentum.

This is expressed as;

[tex]T = \frac{\delta l}{\delta t}[/tex]

Where [tex]\delta l[/tex] is change in angular momentum and [tex]\delta t[/tex] is change in time.

To determine the magnitude of average torque acting the object, we substitute our given into the expression above.

[tex]T = \frac{\delta l}{ \delta t} \\\\T = \frac{10kgm^2/s}{2.0s}\\ \\T = 5.0kgm^2/s^2\\\\T = 5.0kgm.m/s^2\\\\T = 5.0N.m[/tex]

Therefore, the magnitude of average torque acting on the object is 5.0 Newton-meter.

Learn more about torque: https://brainly.com/question/6855614

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico